مراحل کشت زعفران گلخانه ای + طریقه پرورش گلخانه ای زعفران

زعفران گلخانه ای

آموزش کاشت زعفران باعث می شود که به ‎راحتی بتوانید گلخانه زعفران خود را در هر نقطه از جهان ایجاد کنید. این آموزش گام به گام به شما کمک می کند تا به راحتی زعفران را در هر کجای دنیا کشت کنید و از فروش این گیاه، سود زیادی ببرید. همان طور که می دانید، گیاه زعفران برای عملکرد های دارویی، تغذیه ای و همچنین درمان و یا بهبود بسیاری از بیماری ها مؤثر است. همچنین برای جلوگیری از اختلالات سیستم عصبی استفاده می شود، خلق و خو را تقویت می کند، میل جنسی را تقویت، وزن را کاهش می دهد و باعث کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی می شود.با این حال؛ زعفران بسیار گران است؛ زیرا برداشت آن دشوار است و کشاورزان باید نخ های ظریف و ضعیف هر گل را با دست برداشت کنند.

در این مقاله می خواهیم در مورد کاشت زعفران گلخانه ای و همچنین مراحل کاشت زعفران گلخانه ای صحبت کنیم. اگر می خواهید در مورد زعفران گلخانه ای چیزی بدانید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

برای خرید اطلاع از قیمت انواع زعفران میتوانید به لینک خرید زعفران اصل مراجعه و سفارش خود را ثبت نمایید و از اصل بودن و طعم و عطر زعفران توکلی لذت ببرید.

کشت زعفران گلخانه ای

کاشت زعفران گلخانه ای

بسیاری از کشور های مختلف و حتی در ایران، منبع اصلی زعفران جهان هستند. متخصصان زیادی در حال کار بر روی بهره وری و کارایی گلخانه و روش بسیار متفاوت برای کشت زعفران هستند. در کاشت گلخانه ای زعفران، مهمترین فاکتور ها نور، دما و رطوبت هستند که همه آن ها باید کاملاً تنظیم شوند. یک نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم، این است که برای تهیه آب پیاز زعفران، به دستگاه های مرطوب کننده است و نباید مستقیماً با آب در تماس باشد.کشت گلخانه ای زعفران در کشور ما، نسبت هر سال ها گذشته بیشتر شده است.

 بهترین فصل و زمان برداشت زعفران چه فصلی است برای داشتن اطلاعات بیشتر به مقاله آموزش نحوه برداشت زعفران مراجعه نمایید.

  خواص زعفران برای پوست صورت | ۱۰ تا از فواید زعفران برای پوست

فواید کاشت زعفران گلخانه ای

از مهمترین فوایدکاشت زعفران گلخانه ای می توان به موارد زیر اشاره داشت:
1. برداشت آسان
2. هزینه پایین تولید
3. مصرف آب کمتر
4. زعفران تولید شده با عیار بالا
5. اگر رطوبت، نور و دما را در محیط گلخانه به درستی تنظیم کنید، می توان رشد پیاز رعفران را کنترل کرد.
بر اساس مطالعات انجام شده توسط تکنسین های متخصص در آزمایشگاه، عیار زعفران (کروسین) کشت شده در گلخانه زعفران، حداقل ۲۶۵ است، در حالی که زعفران با عیار تولیدی ۳۲۰ در این محیط دیده می شود. عیار زعفران یکی از مهم ترین فاکتور های خرید زعفران است.

زعفران خوراکی بسیار مفیدی برای سلامتی است حالا گر میخواهیم ببینیم درمان افسردگی با زعفران چگونه است.به مقاله نحوه درمان سریع افسردگی با زعفران مراجعه نمایید.

پرورش زعفران گلخانه ای

طریقه کاشت زعفران گلخانه ای

کشت زعفران در گلخانه نیازمند شرایط زیر است که باید هرکدام محیا باشند:
1. محیط بسته مانند انبار
2. داشتن زمین زراعی برای انتقال پیاز به خاک (پس از اینکه گل داد)
3. دستگاه رطوبت ساز
4. بخاری
5. کولر
6. قفسه یا طبقه بندی هایی برای قرار دادن پیاز زعفران در آن

پیشنهاد میشود برای دانستن عوارض زعفران برای بدن به مقاله نوشته شده زعفران توکلی با عنوان مضرات زعفران برای زنان و مردان مراجعه نمایید.

  خواص زردچوبه + 10 خاصیت کورکومین برای سلامتی

برای پرورش زعفران گلخانه ای باید مراحل زیر را طی کنید

  • مرحله اول: پیاز های مرغوب و درشت زعفران را آماده کنید

برای تهیه پیاز زعفران باید پیاز درشت را در اواسط خرداد به وزن بیش از ۱۵ گرم تهیه کنید.
تهیه پیاز ضعیف و سبک عملکرد تولید زعفران را به شدت کاهش می دهد، بنابراین توصیه می شود از پیاز زیر ۱۵ گرم در گلخانه زعفران استفاده نشود. پیاز ها را در محیطی خشک نگهداری کنید. یک نکته مهم این است که در این مدت رطوبت به پیاز نرسد و دمای محیط پیاز حداکثر ۱۳ درجه سانتیگراد باشد.

  • مرحله دوم: آماده سازی سالن کشت زعفران

یک مکان که سرپوشیده باشد، برای این مرحله لازم است. مهمترین مواردی که باید به آن ها دقت کنید، در زیر آورده شده اند.

  • محیط باید به دور از آلودگی های محیطی باشد.
  •  محیط مورد نظر باید دارای پنجره جهت هوادهی و کنترل دما و رطوبت باشد.
  • برای خنک سازی سالن باید از کولر استفاده کرد تا دستگاه موجود بتواند محیط را تا دمای ۱۳ درجه سانتیگراد بالای صفر خنک کند.
  • سالن باید مجهز به بخاری فن دار برای گرم شدن محیط در مرحله برداشت گل باشد.

پس از آماده سازی محل مورد نظر باید قفسه های کف (۴ یا ۵ طبقه) با ارتفاع ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر ساخته شود. در کنار قفسه ها باید کفپوش های چوبی به طول و عرض ۱۰۰ سانتی متر در ۷۰ سانتی متر در نظر گرفته شود. این نکته را بگوییم که شما می توانید از قفسه های چوبی یا فلزی برای این کار استفاده کنید.عرض قفسه ها باید حداکثر ۷۰ سانتی متر باشد و فاصله بین قفسه ها برای استفاده به عنوان راهرو ۸۰ سانتی متر کافی باشد. در سالن کشت گلخانه زعفران در زمینی به مساحت ۱۰۰ متر مربع با قفسه های ۵ طبقه به ۶ تن پیاز زعفران نیاز است.

کشت گلخانه ای زعفران

  • مرحله سوم: انتقال پیاز زعفران به سالن کشت

قبل از انتقال پیاز به داخل سالن، سالن با مواد ضدعفونی کننده ضدعفونی شده و از ورود مواد خارجی آلوده به سالن جلوگیری شود. سپس پیاز ها را از یکدیگر جدا کرده و آن ها را از خاک، کاه اضافی و سایر مواد اضافی پاک کنید.

  • مرحله چهارم: پیاز زعفران را ضد عفونی کنید

در این مرحله باید محلول قارچ کش را در مخزن تهیه و پیاز ها را در این محلول خیس کنید. و برای چند دقیقه اجازه دهید تا کاملاً ضد عفونی شوند.

  • مرحله پنجم: چیدن پیاز روی زمین

پس از ضدعفونی کردن و خشک کردن پیاز ها، باید آن ها را در طبقات جای دهید و به سالن منتقل کنید. معمولی فصلی که برای این کار در نظر گرفته می شود، اواخر شهریور ماه است که رطوبت هوا، حدود 80درجه است.همچنین دمای محیط به مدت ۷ روز زیر ۱۳ درجه سانتیگراد نگه داشته می شود، این عمل با رطوبت ۸۰ درصد باعث می شود پیاز ها شروع به رشد کنند.بعد از رشد همه پیاز ها دمای محیط را به ۱۷ درجه سانتیگراد می رسانیم، این دما بهترین دما برای گلدهی زعفران است. وقتی که اولین گل زعفران رشد می کند، کاشت زعفران گلخانه ای انجام می شود.هر پیاز (۱۵ تا ۲۰ گرم پیاز) در شرایط گلخانه ای زعفران به طور متوسط ۱۲ تا ۱۴ گل تولید می کند.

طریقه کاشت زعفران گلخانه ای

  • مرحله ششم: پیاز زعفران را به زمین منتقل کنید

پس از برداشت، پیاز ها باید به خاکی که از قبل آماده شده بود، انتقال داده شوند. این مرحله را باید با حساسیت و دقت بالا انجام دهید و مراقب باشید که برگ های پیاز آسیبی نبیند و همچنین در زمین مدفون نشوند. پس از انتقال پیاز ها به خاک، باید به آن رسیدگی کرد. این رسیدگی به این صورت است که ریزمغذی ها و سایر عناصر گیاه را با آبیاری و محلول پاشی را باید در اختیار گیاه گذاشت.بسیاری از علاقه مندان تصور می کنند که تنها یک سالن برای کشت زعفران گلخانه ای زعفران لازم است در صورتی که این موضوع اصلاً صحت ندارد. برای انتقال پیاز ها به مزرعه پس از شکوفه دادن زعفران باید یک زمین داشته باشید تا بتوانید محصول خوبی پرورش دهید.

پیشنهاد میشود خواص زعفران برای کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید و 6 خاصیت مهم  آن را در مقاله مربوطه مطالعه نمایید.

  9 خواص دارچین که با خواندن آن شگفت زده میشوید

سخن پایانی

در نهایت می توانیم این را بگوییم که زعفران گلخانه ای با مزایای زیادی همراه است و البته طبق آنچه که گفته شد، کاشت آن، کار سخت و پیچیده ای نیست! اما با این حال، لازم است که در این زمینه اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید به سوددهی در زعفران برسید. اگر با وجود همه ی موارد گفته شده، بازهم سؤالی در این زمینه دارید، می توانید از ما بپرسید.

seoadmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.