طبع زعفران از نظر طب سنتی سرد است یا گرم ؟ | مزاج زعفران چیست؟

طبع زعفران

زعفران یکی از گیاهان پر خاصیت که به واسطه مزایای زیاد خود بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از اصلی ترین کاربرد های زعفران استفاده از آن برای آشپزی و تهیه غذا است، عطر و طعم زعفران سبب می شود تا تنها بعد از یکبار استفاده به یکی از ادویه های اصلی برای شما تبدیل شود. در مورد مواد غذایی و به صورت کلی برنامه غذایی دانستن طبع یا مزاج آن ها بسیار مهم است. در این خصوص تا به حال این سؤال برای شما ایجاد شده که طبع زعفران چیست؟ دانستن طبع مواد غذایی به ما کمک می کند تا رژیم غذایی بهتری داشته و به طور کلی بدانیم که خوردن چه موادی برای ما مفید است و از مصرف چه موادی خودداری کنیم.

اگر قصد دارید تا در مورد این گیاه پر خاصیت بیشتر بدانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا با طبع زعفران آشنا شده و بدانید که طبع زعفران در طب سنتی چیست، آیا مزاج زعفران گرم است یا سرد؟

برای خرید  و دیدن قیمت انواع زعفران میتوانید به لینک خرید زعفران اصل مراجعه و سفارش خود را ثبت نمایید و از اصل بودن و طعم و عطر زعفران توکلی لذت ببرید.

طبع زعفران در طب سنتی

زعفران:

قبل از توضیح بیشتر در خصوص اینکه طبع زعفران گرم یا سرد است، بهتر می باشد تا اطلاعات بیشتری در خصوص این گیاه و مزاج آن کسب کنید. زعفران را می توان در دسته گیاهان زنبق سانان دانست. این گیاه برای رشد به دمای متعادل نیازمند است و در بسیاری از نقاط ایران کشت می شود. گل های زعفران گل های بنفش رنگ بوده و پرچم این گل همان زعفران است و بخش خوراکی گیاه محسوب می شود.در مورد سایر مواد غذایی دانستن طبع ماده غذایی مورد نظر از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی ممکن است طبع و مزاج را به یک معنا بدانند، اما بهتر است بدانید که طبع و مزاج با هم دیگر مشابه هستند اما به یک معنا نبوده و تفاوت هایی دارند. طبع مربوط به خود مواد غذایی و خوراکی است که مورد استفاده قرار می دهیم. یک تقسیم بندی کلی برای طبع موجود بوده و بر این اساس مواد غذایی دارای یک مورد از سه طبع موجود هستند. دسته بندی طبع مواد غذایی عبارت است از: طبع سرد، طبع گرم و طبع معتدل.

همانند طبع، مزاج نیز دارای دسته بندی است. انواع مزاج عبارت است از: مزاج گرم و خشک { صفرا}، مزاج سرد و خشک { سودا}، مزاج گرم و تر {دم}، مزاج سرد و تر{ بلغم}. جالب است بدانید دانستن طبع مواد غذایی و توجه به میزانی که مصرف می کنیم بر روی سلامت تأثیر مستقیمی دارد.

زعفران، طلای سرخ ایران که دارای شهرت جهانی است.اگر میخواهید با ۱۰ تا از فواید زعفران برای پوست آشنا شوید به مقاله خواص زعفران برای پوست صورت  مراجعه نمایید.

آیا طبع زعفران گرم است

طبع زعفران:

اگر بخواهیم به این سؤال که طبع زعفران در طب سنتی چیست؟ پاسخ دهیم، باید گفت که زعفران دارای طبع گرم و خشک است. بنابراین در دسته بندی مواد غذایی گرم و خشک قرار گرفته و استفاده زیاد آن به افرادی که دارای مزاج گرم هستند، پیشنهاد نمی شود. در این خصوص لازم به توضیح است که شما هر مزاجی که داشته باشید بهتر است از سایر مواد غذایی از جمله زعفران به حد اعتدال استفاده کنید. استفاده بیش از حد از هر نوع ماده غذایی می تواند برای شما مشکل ساز باشد. گرم و خشک بودن زعفران سبب شده تا استفاده از آن به افرادی که دارای طبع سرد هستند پیشنهاد شود. درست است که مصرف زعفران با طبع گرم و خشک برای مزاج سرد مناسب است، اما این افراد هم باید برای میزان مصرف خود یک اعتدال داشته باشند.

زعفران خوراکی بسیار مفیدی برای سلامتی است حالا گر میخواهیم ببینیم درمان افسردگی با زعفران چگونه است.به مقاله نحوه درمان سریع افسردگی با زعفران مراجعه نمایید.

  خواص زردچوبه + 10 خاصیت کورکومین برای سلامتی

طبع زعفران از نظر طب سننتی

خواص طبع زعفران:

طبع زعفران از نظر طب سنتی گرم و خشک است. گرم و خشک بودن طبع این گیاه سبب شده تا دارای خواص و فواید بی نظیری باشد که در ادامه به توضیح بیشتر در خصوص چند مورد از آن ها می پردازیم.زعفران به طبع یک گیاه آرامش بخش بوده و دارای تأثیرات شادی بخش است. جالب است بدانید از گذشته دانشمندان زیادی بر روی شادی بخش بودن مصرف زعفران اتفاق نظر داشته و در این مورد یک جمله معروف نیز وجود داشته که مردم در گذشته معتقد بوده اند که نشاط آور بودن زعفران به حدی است که اگر 10 گرم زعفران را همزمان بخورید، از شدت شادی و نشاط می میرید.در خصوص دومین مورد از فواید زعفران بهتر است به این نکته اشاره کنیم که مصرف غذا هایی که دارای طبع گرم هستند، سبب تقویت قوای جنسی می شود.

طبع زعفران گرم بوده و این مورد سبب شده تا یک گزینه مناسب برای تقویت قوای جنسی محسوب شود.علاوه بر اینکه مصرف زعفران به تنهایی مفید بوده، استفاده از آن به همراه دیگر مواد غذایی نظیر چای نیز بسیار مفید است. به عنوان مثال چای و زعفران یک نوشیدنی بسیار مغذی برای خانم هایی است که زایمان کرده اند. به بیانی بهتر خانم ها بعد از زایمان باید چای و زعفران میل کنند. این ترکیب خون ساز بوده و به نوعی مسکن درد قاعدگی محسوب می شود. بهبود گردش خون و کاهش خون ریزی بعد از زایمان از دیگر مزایای مصرف چای زعفران بعد از زایمان است. بهتر است به این نکته نیز اشاره شود که مصرف منظم چای و زعفران سبب می شود تا پوستی روشن و شاداب داشته باشید.

طبع زعفران از نظر طب سنتی گرم و خشک است. در طب سنتی معتقدند که زعفران با طبع گرم و خشک برای تصفیه کبد مناسب بوده و سبب رفع سرفه می شود. ناگفته نماند که مصرف چای و زعفران بر روی بهبود عملکرد مثانه نیز مؤثر است.

پیشنهاد میشود خواص زعفران برای کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید و 6 خاصیت مهم ؟آن را در مقاله مربوطه مطالعه نمایید

مزاج زعفران:

بعد از اینکه دانستیم در پاسخ به این سؤال که آیا طبع زعفران گرم است؟ باید گفت بله، نوبت به آن می رسد تا در خصوص مزاج زعفران نیز اطلاعاتی کسب کنید. در مورد اینکه مزاج زعفران گرم است یا سرد باید گفت مزاج زعفران گرم است به همین دلیلی از نظر طب سنتی به افرادی که مزاج سرد داشته و دارای اضافه وزن هستند پیشنهاد می شود که از زعفران به دلیل طب گرمی که دارد به عنوان یک دارو برای کاهش اضافه وزن و کاهش سردی استفاده کنند. زعفران سبب کاهش فشار خون و کاهش چربی خون نیز می شود.

  9 خواص دارچین که با خواندن آن شگفت زده میشوید

مزاج زعفران

در پایان:

به عنوان سخن پایانی باید گفت در این مقاله به توضیح بیشتر در خصوص طبع زعفران پرداختیم و دانستید که در پاسخ به این سؤال که آیا طبع زعفران گرم است؟ باید گفت بله! زعفران یک گیاه با طبع گرم بوده که مصرف آن مزایای زیادی دارد و از آن جمله می توان به تقویت کبد، تقویت قوای جنسی و … اشاره کرد. نکته مهم این است که مصرف هر ماده غذایی به هر میزان هم که مفید باشد نباید دلیلی برای استفاده افراطی از ماده غذایی مورد نظر شود. این قانون در مورد زعفران نیز صدق کرده و برای بهره مندی از فواید زعفران باید آن را در حد اعتدال مصرف کنید.

seoadmin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.